TT Electronics/BI P160KNP-3FD20B500
Part No.:
P160KNP-3FD20B500
Mounting Type:
1. How to order P160KNP-3FD20B500 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P160KNP-3FD20B500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P160KNP-3FD20B500?
Resistance (Ohms) 100k 25k 25k 250k 100k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.1W, 1/10W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
Built in Switch None None None None None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Logarithmic Linear Linear
Number of Gangs 1 1 1 1 1
Adjustment Type User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted Slotted Slotted Slotted Slotted
Actuator Length 0.787" (20.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)