TT Electronics/BI P160KN2-1FB20B200K
Part No.:
P160KN2-1FB20B200K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Description:
PANEL ROTARY POTENTIOMETER
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
Tolerance:
Power (Watts):
Built in Switch:
Number of Turns:
Features:
Taper:
Number of Gangs:
Adjustment Type:
Temperature Coefficient:
Rotation:
Resistive Material:
Termination Style:
Actuator Type:
Actuator Length:
Actuator Diameter:
Bushing Thread:
Mounting Type:
1. How to order P160KN2-1FB20B200K on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P160KN2-1FB20B200K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P160KN2-1FB20B200K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series P160 P160 P160 P160 P160
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance (Ohms) 100k 10k 50k 10k 1M
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
Built in Switch None Detent None None None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
Number of Gangs 1 1 1 1 1
Adjustment Type Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment
Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
Actuator Type Slotted Knurled and Slotted Slotted Knurled and Slotted Slotted
Actuator Length 0.591" (15.00mm) 0.787" (20.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)