TT Electronics/BI P160KN-1QC20C200
Part No.:
P160KN-1QC20C200
Mounting Type:
1. How to order P160KN-1QC20C200 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the P160KN-1QC20C200 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P160KN-1QC20C200?
Resistance (Ohms) 100k 25k 25k 250k 25k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.1W, 1/10W
Built in Switch None None None None None
Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Logarithmic
Number of Gangs 1 1 1 1 1
Adjustment Type User Defined Side Adjustment User Defined Side Adjustment User Defined
Rotation 300° 300° 300° 300° 300°
Termination Style Solder Lug PC Pins Solder Lug PC Pins Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted Knurled and Slotted Slotted Knurled and Slotted Slotted
Actuator Length 0.787" (20.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm) 0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm) 0.236" (6.00mm)