SCHURTER Inc. MSM19-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
Part No.:
MSM19-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MSM19-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S.pdf
Description:
MSM 19, METAL SWITCH, 10 A SWITC
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Series:
MSM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.10mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C