Bulgin MPI002/28/WH
Part No.:
MPI002/28/WH
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MPI002/28/WH.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Manufacturer:
Bulgin
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
50mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
3.6 VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C