Eaton - Electronics Division MCL1608V1-R15-R
Part No.:
MCL1608V1-R15-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.MCL1608V1-R15-R.pdf
Description:
FIXED IND 150NH 150MA 200MOHM SM
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
MCL1608V1
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
180MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)