Eaton Electrical M22M-DL-W-K11-230W
Part No.:
M22M-DL-W-K11-230W
Manufacturer:
Eaton Electrical
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Description:
ILL MOM PB METAL-BZL FLSH WHT 85
Manufacturer:
Eaton Electrical
Series:
M22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
230 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.50mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C