Lite-On Inc. LTW-M140SXS57
Part No.:
LTW-M140SXS57
Manufacturer:
Lite-On Inc.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LTW-M140SXS57.pdf
Description:
LED COOL WHITE 2PLCC SMD
Manufacturer:
Lite-On Inc.
Series:
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
White, Cool
Configuration:
Standard
Lens Color:
Orange
Lens Transparency:
Millicandela Rating:
2450mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
5000K ~ 6500K
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
2-PLCC
Size / Dimension:
3.00mm L x 1.40mm W