Venkel LMCI1005-10NKT
Part No.:
LMCI1005-10NKT
Manufacturer:
Venkel
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LMCI1005-10NKT.pdf
Description:
FIXED IND 10NH 300MA 400MOHM SMD
Manufacturer:
Venkel
Series:
LMCI
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
10 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
400mOhm
Q @ Freq:
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
3.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)