NKK Switches LB15SKW01-5C24-JB
Part No.:
LB15SKW01-5C24-JB
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.LB15SKW01-5C24-JB.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
LB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Clear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Square - 16.20mm x 16.20mm
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C