Kacon K16-372-R-6VDC
Part No.:
K16-372-R-6VDC
Manufacturer:
Kacon
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.K16-372-R-6VDC.pdf
Description:
16MM SWITCH PUSH ROUND DPDT RED
Manufacturer:
Kacon
Series:
K16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
110 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C