Kacon K16-292-W-24VDC
Part No.:
K16-292-W-24VDC
Manufacturer:
Kacon
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.K16-292-W-24VDC.pdf
Description:
16MM SWITCH PUSH RECT DPDT WHITE
Manufacturer:
Kacon
Series:
K16
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
110 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
LED, White
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C