Jaro Components Inc. HFI-160808-18NJ
Part No.:
HFI-160808-18NJ
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HFI-160808-18NJ.pdf
Description:
FIXED IND 18NH 600MA 450 MOHM
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Type:
Wirewound
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
600 mA
DC Resistance (DCR):
450mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
2GHz
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)