Jaro Components Inc. HFI-100505-2N7S
Part No.:
HFI-100505-2N7S
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HFI-100505-2N7S.pdf
Description:
FIXED IND 2.7NH 300MA 170MOHM SM
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
2.7 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
300 mA
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)