Jaro Components Inc. HFI-100505-10NJ
Part No.:
HFI-100505-10NJ
Manufacturer:
Jaro Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HFI-100505-10NJ.pdf
Description:
FIXED IND 10NH 300MA 420MOHM SMD
Manufacturer:
Jaro Components Inc.
Series:
HFI
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
10 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
420mOhm Max
Q @ Freq:
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
3.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)