TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. HCI1608F-10NJ-M
Part No.:
HCI1608F-10NJ-M
Manufacturer:
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.HCI1608F-10NJ-M.pdf
Description:
IND 10NH 0.26OHM 300MA
Manufacturer:
Series:
HCI1608F
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Inductance:
10 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
3.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)