Signal Transformer F1C1-201610-R68M
Part No.:
F1C1-201610-R68M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.F1C1-201610-R68M.pdf
Description:
FIXED IND 0.68UH 4.3A 32 MOHM
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1C1-2016
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
4.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
32mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)