Panasonic Electronic Components ELJ-QF18NJF
Part No.:
ELJ-QF18NJF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ELJ-QF18NJF.pdf
Description:
FIXED IND 18NH 240MA 700MOHM SMD
Manufacturer:
Series:
QF
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
240 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
2.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)