Cincon Electronics Co. LTD EC3SB-24S12S
Part No.:
EC3SB-24S12S
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.EC3SB-24S12S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
EC3SB (15W)
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%