Boyd Laconia, LLC EA-270-H125-T710
Part No.:
EA-270-H125-T710
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Heat Sinks
Package:
Description:
STD,EA-270-H125-T710, CLIP ATTAC
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
EA-270
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA, FPGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Fins
Length:
1.063" (27.00mm)
Width:
1.063" (27.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.492" (12.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
15.80°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
42.80°C/W