Sumida America Components Inc. CDRH125-121MC
Part No.:
CDRH125-121MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CDRH125-121MC.pdf
Description:
FIXED IND 120UH 1.1A 170MOHM SMD
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDRH125
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 80°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)