Panasonic Electric Works CB1F-D-WM-24V
Part No.:
CB1F-D-WM-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.CB1F-D-WM-24V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
Features:
Diode, Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C