Cree LED C566D-BFE-CU34Q3S2
Part No.:
C566D-BFE-CU34Q3S2
Manufacturer:
Cree LED
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
Radial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.C566D-BFE-CU34Q3S2.pdf
Description:
LED BLUE DIFFUSED 5MM OVAL T/H
Manufacturer:
Cree LED
Series:
Screen Master®
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Color:
Blue
Configuration:
Standard
Lens Color:
Blue
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
2412mcd
Lens Style:
Oval with Domed Top
Lens Size:
5.20mm x 4.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.4V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
70° x 30°
Mounting Type:
Through Hole
Wavelength - Dominant:
470nm
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
5mm Oval