Eaton - Electronics Division BK1/S500-200-R
Part No.:
BK1/S500-200-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.BK1/S500-200-R.pdf
Description:
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Shipping
Inventory:548
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
S500
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
200 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.016
Approval Agency:
BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)