Abracon LLC AVR-1Z070711S55NLT
Part No.:
AVR-1Z070711S55NLT
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AVR-1Z070711S55NLT.pdf
Description:
FIXED IND 55NH 76 A 0.14 MOHM
Shipping
Inventory:300
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AVR-1Z070711S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
55 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
76 A
Current - Saturation (Isat):
130A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.145Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.264" L x 0.260" W (6.70mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)