ARTESYN / Advanced Energy AVO50-48S2V5P-4
Part No.:
AVO50-48S2V5P-4
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AVO50-48S2V5P-4.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 50W
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
AVO50 (50W)
Package/Case:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
2.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
20A
Power (Watts):
50 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
90%