ARTESYN / Advanced Energy AVD75B-48S05TL
Part No.:
AVD75B-48S05TL
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Sixteenth Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AVD75B-48S05TL.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 75W
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
AVD75B (75W)
Package/Case:
Sixteenth Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
15A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
91.5%