ARTESYN / Advanced Energy AVD75-48S3V3P-6L
Part No.:
AVD75-48S3V3P-6L
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/16 Brick
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AVD75-48S3V3P-6L.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
AVD75 (75W)
Package/Case:
8-DIP Module, 1/16 Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
20A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
Efficiency:
92%