Abracon LLC ATFC-0402-1N3B-T
Part No.:
ATFC-0402-1N3B-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ATFC-0402-1N3B-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.3NH 700MA 250MOHM SM
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATFC-0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Thin Film
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
1.3 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm Max
Q @ Freq:
13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
10GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-45°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.015" (0.37mm)