Abracon LLC ATFC-0201HQ-3N9B-T
Part No.:
ATFC-0201HQ-3N9B-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ATFC-0201HQ-3N9B-T.pdf
Description:
FIXED IND 3.9NH 350MA 400MOHM SM
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ATFC-0201HQ
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Thin Film
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.9 nH
Tolerance:
±0.1nH
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
500 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.011" (0.28mm)