Abracon LLC ASPI-4020S-6R2M-T
Part No.:
ASPI-4020S-6R2M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ASPI-4020S-6R2M-T.pdf
Description:
FIXED IND 6.2UH 1.08A 115MOHM SM
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-4020S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.08 A
Current - Saturation (Isat):
2.15A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
115mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)