Abracon LLC ASPI-0310FS-1R5N-T2
Part No.:
ASPI-0310FS-1R5N-T2
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ASPI-0310FS-1R5N-T2.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 2A 70 MOHM SMD
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-0310FS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
1.65A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)