IDEC ALW39911D-A-24V
Part No.:
ALW39911D-A-24V
Manufacturer:
IDEC
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.ALW39911D-A-24V.pdf
Description:
TW 29MM MSHRM LED FV
Manufacturer:
IDEC
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Mushroom
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Amber
Illumination Type, Color:
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
1. How to order ALW39911D-A-24V on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the ALW39911D-A-24V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ALW39911D-A-24V?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ALW39911D-G-12V ALW39911D-G-24V ALW39911D-A-24V ALW39911D-R-24V ALW39911D-W-24V
Part Number ALW39911D-G-12V ALW39911D-G-24V ALW39911D-A-24V ALW39911D-R-24V ALW39911D-W-24V
Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
Series TW TW TW TW TW
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Circuit DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC
Switch Function On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC) 10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 110 V 110 V 110 V 110 V 110 V
Voltage Rating - DC 24 V 24 V 24 V 24 V 24 V
Actuator Marking - - - - -
Color - Actuator/Cap Green Green Amber Red White
Illumination Type, Color LED, Green LED, Green LED, Amber LED, Red LED, White
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC 24 VAC/DC 24 VAC/DC 24 VAC/DC 24 VAC/DC
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Features - - - - -
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C