Abracon LLC AISC-1206-68NJ-T
Part No.:
AISC-1206-68NJ-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AISC-1206-68NJ-T.pdf
Description:
FIXED IND 68NH 900MA 260MOHM SMD
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AISC-1206
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
68 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant:
1.2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Height - Seated (Max):
0.060" (1.52mm)