Abracon LLC AIML-0805-180K-T
Part No.:
AIML-0805-180K-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AIML-0805-180K-T.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 5MA 0.9OHM SMD
Series:
AIML-0805
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
5 mA
DC Resistance (DCR):
900mOhm
Q @ Freq:
30 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)