Abracon LLC AIML-0603-1R5K-T
Part No.:
AIML-0603-1R5K-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AIML-0603-1R5K-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 25MA 800MOHM SMD
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIML-0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
25 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
800mOhm Max
Q @ Freq:
35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:
105MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)