Abracon LLC AIMC-0603-3N3S-T
Part No.:
AIMC-0603-3N3S-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AIMC-0603-3N3S-T.pdf
Description:
FIXED IND 3.3NH 500MA 120MOHM SM
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIMC-0603
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.3 nH
Tolerance:
±0.3nH
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
8GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)