Abracon LLC AIMC-0402-56NJ-T
Part No.:
AIMC-0402-56NJ-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AIMC-0402-56NJ-T.pdf
Description:
FIXED IND 56NH 200MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIMC-0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
56 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm Max
Q @ Freq:
8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
750MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)