Abracon LLC AIAP-03-6R8M
Part No.:
AIAP-03-6R8M
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.AIAP-03-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 11.6A 13 MOHM TH
Shipping
Inventory:959
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIAP-03
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.6 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.902" L (11.40mm x 22.90mm)