Omron Automation and Safety A3SJ-90A1-24SG
Part No.:
A3SJ-90A1-24SG
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.A3SJ-90A1-24SG.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A3S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP00
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C