Omron Automation and Safety A3PJ-90A11-24AA
Part No.:
A3PJ-90A11-24AA
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.A3PJ-90A11-24AA.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
A3P
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
5A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Rectangular, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
24 VAC/DC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C