Everlight Electronics Co Ltd 91-21VGC/S556/S68/TR10/S370
Part No.:
91-21VGC/S556/S68/TR10/S370
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Z-Bend
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.91-21VGC/S556/S68/TR10/S370.pdf
Description:
LED GREEN-YELLOW CLEAR ZBEND SMD
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Series:
Package/Case:
2-SMD, Z-Bend
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Color:
Green-Yellow
Configuration:
Standard
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
16mcd
Lens Style:
Round with Domed Top
Lens Size:
1.90mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.05V
Current - Test:
10mA
Viewing Angle:
25°
Mounting Type:
Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:
571nm
Wavelength - Peak:
570nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
Z-Bend
Size / Dimension:
2.50mm L x 2.00mm W