EAO 82-6151.2000.B001
Part No.:
82-6151.2000.B001
Manufacturer:
EAO
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.82-6151.2000.B001.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 5A 120V
Manufacturer:
EAO
Series:
82
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
1. How to order 82-6151.2000.B001 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 82-6151.2000.B001 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 82-6151.2000.B001?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 82-4151.2000 82-5151.1000 82-5151.2000 82-5151.2134 82-4153.2000
Part Number 82-4151.2000 82-5151.1000 82-5151.2000 82-5151.2134 82-4153.2000
Manufacturer EAO EAO EAO EAO EAO
Series 82 82 82 82 82
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard, Illuminated Standard
Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
Switch Function On-On On-Mom On-On On-On On-On
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC 240 V 240 V 240 V 240 V 24 V
Voltage Rating - DC 240 V 240 V 240 V 240 V 24 V
Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Silver Silver Silver Silver Silver
Illumination Type, Color - - - LED, Green -
Illumination Voltage (Nominal) - - - 24 VAC/DC -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia Circular - 19.00mm Dia Circular - 19.00mm Dia Circular - 19.00mm Dia Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C