EAO 82-5152.2000.B002
Part No.:
82-5152.2000.B002
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.82-5152.2000.B002.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 5A 120V
Packaging:
Tray
Type:
Standard
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
1. How to order 82-5152.2000.B002 on SANJIA TECHNOLOGY LTD.?
3. Are the 82-5152.2000.B002 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 82-5152.2000.B002?
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 3A (AC/DC) 200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC 240 V 240 V 240 V 240 V 24 V
Voltage Rating - DC 240 V 240 V 240 V 240 V 24 V
Illumination Voltage (Nominal) - - - 24 VAC/DC -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Features Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia Circular - 19.00mm Dia Circular - 19.00mm Dia Circular - 19.00mm Dia Circular - 16.00mm Dia
Operating Temperature -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C -30°C ~ 70°C