Bourns Inc. 2300HT-100-V
Part No.:
2300HT-100-V
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.2300HT-100-V.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 23.3A 6 MOHM TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2300HT
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
23.3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)