Comchip Technology 1.5KE6.8CA-HF
Part No.:
1.5KE6.8CA-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.1.5KE6.8CA-HF.pdf
Description:
DIODE TVS 5.8VWM 10.5VC DO-201AD
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
1.5KE-HF
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.46V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
142.86A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)