Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE400CAH
Part No.:
1.5KE400CAH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)