Taiwan Semiconductor Corporation 1.5KE350CA
Part No.:
1.5KE350CA
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.1.5KE350CA.pdf
Description:
TVS 1500W 350.5V 5% BIDIR DO-201
Manufacturer:
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)