Central Semiconductor Corp 1.5CE180CA BK PBFREE
Part No.:
1.5CE180CA BK PBFREE
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.1.5CE180CA BK PBFREE.pdf
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)