Littelfuse Inc. 0435.250KRS
Part No.:
0435.250KRS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
SANJIA TECHNOLOGY LTD.0435.250KRS.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
435
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
250 mA
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.0025
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 90°C
Color:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)